petak, 9. prosinca 2011.

Jackie Joyner-Kersee

Jackie Joyner-Kersee je umirovljena američka atletičarka, trostruka osvajačica zlatneolimpijske medalje. Ona je prva žena u povjesti koja je u disciplini sedmoboja ostvorila više od 7000 bodova, te je njen važeći svjetski rekord 7291. Na olimpijskim igrama osim pobjede u sedmoboju uzela je zlato i za skok u dalj. Njena cijela obitelj je bila potpuno posvećena atletici: suprug Bob Kersee joj je bio trener, brat Al olimpijski pobjednik u troskoku, a Alova supruga bila je legendarna sprinterica, višestruka  olimpijska pobjednica i svjetska rekorderka. 1988. osnovan je Joyner- Kersee Foundation koji pruža za mlade i odrasle atletska predavanja i sredstva za poboljšanje njihove kvalitete života. Jackie ja u svim disciplinama bila dovoljno dobra i na taj način dominirala. Sports Illustrated ju je proglasio najboljom atletičarkom dvadesetog stoljeća. Jackie je fenomenalna sportašica i ostali atletičari misle da se nemogu mjeriti s njom. Osvojila je 1.167 poena tijekom svoje studentske karijere. U olimpijskim igrama osvojila je 3 zlata, srebro, broncu. Na svjetskim prvenstvima je osvojila 4 zlata. Ima još mnogo medalja s natjecanja.